A kronavírus a Giró rajtját is átszabta

Mint ahogyan lényegében minden sporteseménybe, az idei, a sorban 103. Giróba is beleszólt a koronavírus, ami miatt a verseny rajtját május 9-ről, október 3-ra halasztották, ráadásul már nem is Budapestről, hanem Monreale-ből indult a háromhetes olasz körverseny.

Eredetileg két etap is hazánkban zajlott volna – 1. Budapest-Győr, 2. Székesfehérvár-Nagykanizsa -, de így a versenyzők már eleve Szicíliából startoltak, és mivel a francia hatóságok, szintén a vírusra hivatkozva nem engedték át a karavánt a határon, végig maradtak is Olaszországon belül.

Valter Attila

Ettől függetlenül végre ismét volt magyar versenyzője a körversenynek, a 22 éves, Tour de Hongrie győztes Valter Attila személyében, aki a CCC Team színeiben végül összetettben a 27.-, a fiatalok között viszont a 11. helyen végzett, ami egy remek eredmény.

Külön érdekesség, hogy az amúgy a cipő-bizniszben utazó CCC a Giró után ki is száll a kerékpársportból, ám Valter nem marad csapat nélkül ezután sem.

A magyar kerékpársport viszonylatában utoljára 13 évvel ezelőtt izgulhattunk hazai bringásért háromhetes körversenyen, amikoris Bodrogi László részt vett a Vuelta a Espana-n.

Végig izgalmas verseny

Még el sem oszlott a Tour de France füstje, ami miatt sok esélyes el sem indult az olasz körversenyen, már startolt is a Giro d’Italia:

• 176 induló
  • 21 szakasz
  • 3 időfutam
  • 5 hegyi etap
  • összesen 3497.9 kilométeres táv

Bár a nyitó nap 15.1 kilométeres egyéni időfutamát – talán mondhatjuk azt, hogy – természetesen az olasz bajnok Filippo Ganna nyerte 15.24-es idővel, a portugál Joao Almeida már rögtön az első szakaszban remekelt, és 15.46-os idejével felhívta magára a figyelmet.

A harmadik szakaszban az amúgy komoly esélyesnek számító Geraint Thomas már az elején akkorát bukott, hogy lényegében el is vesztette a sanszát a győzelemre. A vége előtt 30 kilométerrel pedig egy termetes, komótosan sétálgató kutya keveredett a bolyba, jól összezavarva a versenyzőket.

A harmadik szakasz végén Almeida már át is vette a vezetést az összetettben, és az ezzel járó rózsaszín trikót, amit nem is volt hajlandó levenni magáról egészen a 18. szakasz végéig.

A negyedik szakasz végén, a már amúgy is sérült Geraint Thomas nagy tempóban ráhajtott egy elé guruló kulacsra, és akkorát esett, hogy végül fel kellett adnia a versenyt.

A szakasz befutója pedig annyira szoros volt, hogy a sorrend felállításához segítségül kellett hívni a célfotót. A francia Arnaud Démare, az olasz Davide Ballerini, és a szlovák Peter Sagan közül végül Démare-é lett a dicsőség.

Luca Wackermann és Etienne van Empel olasz versenyzők egészen különleges balesetet szenvedtek. Az történt, hogy 3 kilométerrel a cél előtt egy közvetítő helikopter annyira közel került a versenyzőkhöz, hogy a rotor keltette szél felkapta a pálya melletti kordont és befújta a bringások közé. Wackermann olyan súlyosan megsérült, hogy azonnal kórházba kellett szállítani, így a verseny feladására kényszerült.

A szintén esélyes brit Simon Yates a hetedik szakasz végén a koronavírus tüneteit mutatta, ami miatt természetesen azonnal le is tesztelték, és mivel a teszt pozitív eredményt hozott, a nyolcadik szakaszban már ő sem állhatott rajthoz.

A tesztelések az első szünnapon tovább folytatódtak. 571 koronavírus tesztet végeztek el a versenyzőkön és a stábtagokon, és bizony néhányan fel is akadtak a teszteken, így ki kellett szállniuk a versenyből. A tizedik etapra az eredetileg 176 indulóból már csak 145-en maradtak.

Valter Attila az összetettben feljött a 22. helyre, ami a legjobb összetett eredménye lett a versenyben.

A tizenegyedik szakaszban ismét történt egy furcsa baleset. 32 kilométerrel a cél előtt az olasz Elia Viviani-t egy zsúfolt körforgalomban elsodorta egy kísérő motoros, ami aztán rá is dőlt. Szerencsére nem sérült meg annyira, hogy fel kelljen adnia a versenyt, de végig komoly fájdalmakkal küzdött.

Később Jonathan Vaughters, az EF Pro Cycling sportigazgatója, azzal a javaslattal állt elő, hogy mi lenne, ha a második hét végén, a koronavírus miatt lefújnák az egész versenyt. Hiába vannak ugyanis a versenyzők kvázi “buborékban”, elkerülhetetlen, hogy a szálláshelyükön, illetve a versenyen érintkezzenek turistákkal vagy nézőkkel.

A második – 34.1 km-es időfutam – nagy jelentőséggel bírt abból a szempontból, hogy a már a harmadik szakasz óta rózsaszínben versenyző Almeida megtarthatja-e a trikóját vagy sem. A futamot ismét Ganna nyerte, de mivel Almeida-nak sikerült nagyot mennie, nála maradt az összetettben első helyen állót megillető ruhadarab.

A záró hétre már csak 138-fősre fogyatkozott a csapat.

A Passe dello Stelvio, a maga 2758 méterével, az idei Giró legmagasabb pontja, és az egyetlen ötcsillagos etapja, ami ellentétben a hotelek minősítésével, nem azt jelenti, hogy kényelmes, hanem éppen ellenkezőleg. A 18. szakasz jól meg is kavarta a dolgokat az élen. Almeida-ról átkerült a rózsaszín trikó a holland Wilco Kelderman-ra, a portugál pedig nem egyszerűen csak visszaesett a második helyre, hanem egészen az ötödikig zuhant. A szakaszt amúgy az ausztrál Jai Hindley nyerte, de a brit Tao Geoghegan Hart is szorosan feljött az élmezőnybe.

Újabb érdekes eseménye az idei Girónak, hogy a huszadik szakaszra, némi sztrájk-fenyegetős hintázás után a versenyzők elérték, hogy egy 100 kilométeres szakaszt busszal tehessenek meg. Ennek ellenére annyira izgalmasra sikeredett a brutális hegyi befutós szakasz, hogy a végén Hindley és Geoghean összetett azonos idővel – 85.22.07 – ért célba. A rózsaszín trikó pedig csak azért került végül Hindley-re, mert jobb időfutam-eredményekkel bírt.

Befutó

Az utolsó, 15.7 kilométeres időfutam, milánói befutója végül érdekes eredményt hozott, hiszen olyan versenyző nyerte a 2020-as Giro d’Italia-t, aki egyetlenegyszer sem állt összetettben az élre.

A brit Tao Geoghegan sorban a 132. helyen startolt, így már menet közben lehetett tudni, hogy ki lesz a győztes, hiszen a másik esélyes Hindley közvetlenül utána indult utolsóként.

Hart végül 18.14-es idővel nyert, Hindley pedig 18.53-mal lett második.

A szakaszt ismét Ganna húzta be magának, Valter pedig a 41. helyen zárta az etapot.