KI IS AZ A GEORGE RUSSELL

Lewis Hamilton cseréje

Akárhogyan is nézzük, ma már bármiféle túlzás vagy részrehajlás nélkül állíthatjuk, hogy Lewis Hamilton minden idők legsikeresebb Forma 1-es autóversenyzője, hiszen lassan nem marad már egyetlen rekord sem, ami ne az ő nevéhez fűződne. Ami persze nem jelenti azt, hogy egyből sérthetetlen is. Vagyis bármekkora sztár is Hamilton a versenyzők világában, ő is csak egy ember, az emberek pedig néha megbetegszenek. Főleg most ebben a nagy pandémiás időszakban.

Ha nem az új koronavírusról lett volna szó, hanem egy egyszerű megfázásról, ne adj Isten influenzáról, valószínűleg Hamilton-nak sem kellett volna kihagynia a Szahíri Nagydíjat, de mivel most éppen egy ilyen fura világot élünk, bizony bármennyire is szeretett volna, nem ülhetett autóba. Márpedig ha ő nem tud versenyezni, akkor valaki másnak kell helyette. Felmerült hát a kérdés, hogy ki lehet elég zseniális ahhoz, hogy minden idők legjobb Forma 1-es autóversenyzőjét helyettesítse…

George Russell és a Szahíri Nagydíj

Senki sem gondolta, hogy miután kialudnak a rajtlámpák, talán az év legizgalmasabb, legeseménydúsabb futamát fogjuk látni, hiszen tudtuk, hogy Lewis Hamilton “matematikailag” már világbajnok, mint ahogyan a Mercedes is helyet kereshet a polcán a konstruktőri verseny első helyéért járó trófeának. Ám attól, hogy már avattunk bajnokot, egy verseny még lehet verseny, hiszen a Forma 1 az egy olyan buli, hogy ott még az utolsó előtti helyezés és minden megtett kör is számít, mint ahogyan még a legapróbb pontocskáért is óriási küzdelmek zajlanak.

Sok érdekesség mellett a legtöbben arra voltak igazán kíváncsiak, hogy a Hamilton helyére beugró fiatal tehetség és a csapattárs Valtteri Bottas versenye hogyan fog alakulni, és bizony volt nagy meglepetés.

Az időmérőkön még sikerült Bottas-nak legyőznie Russell-t, de kicsivel a rajt után már nyilvánvalóvá vált, hogy ki a jobb. Russell egészen a katasztrofális – és szó szerinti – kerékcserékig tartani is tudta vezető helyét, attól a pillanattól viszont kezdetét vette a dráma. Nem elég, hogy a Mercedes-nél összecserélték a gumikat, végül Russell autója még egy lassú defektet is kapott, de a fiatal versenyzőnek még így is sikerült pontszerző helyen végeznie, sőt övé lett a leggyorsabb körért járó jutalom is, amit szerencsére és nagyon helyesen a versenybírák sem vettek el tőle később.

Ha nem lett volna ez a kavarodás, Russell simán rajt-cél győzelmet arathatott volna, hiszen egyértelműen ő volt a leggyorsabb a pályán, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy sikerült a csapattársát legyőznie a rajtnál, versenyben megelőzni, és újra feljönni a második helyre, majd egy már vesztett helyzetből is megint utólérni, villámgyorsan átverekedve magát a fél mezőnyön.

„Ami engem illet, elég rossz versenyem volt, és könnyű lesz azt mondani, hogy jön egy új srác és legyőzi azt, aki évek óta a csapatnál van. De azok az emberek, akik jobban belelátnak a dolgokba, pontosan tudják, milyen körülmények között, milyen teljesítményt nyújtottam, és azt is, hogy mi lehetett volna a végeredmény. Őszintén szólva nem nagyon van mit mondanom, de nyilván nem ez volt a legjobb hétvégém.” – Nyilatkozta Bottas a verseny után.

Vele szemben George Russell viszont úgy summázta az eseményeket, hogy: “Nyilvánvaló, hogy csalódott vagyok azért, mert lecsúsztam a győzelemről, és kétszer is elveszítettem a versenyt. Ugyanakkor büszke vagyok, és kiváltságosnak érzem magam amiatt, hogy lehetőséget kaptam a Mercedestől. Előzetesen azt gondoltam, ha két tizedmásodpercen belül tudok maradni Bottas-hoz képest, azzal már elégedett leszek, úgyhogy a saját teljesítményem szempontjából ez a hétvége egy nagyon jó megerősítés volt.”

De ki is az a George Russell?

• Teljes nevén George William Russell 1998. február 15-én született az Egyesült Királyságbeli King’s Lynn-ben.
  • 2006-ban kezdett gokartozni, ahol is 2009-ben MSA brit bajnok-, és brit nyílt bajnok lett.
  • 2010-ben a Rotax Mini Max kategóriában Super One Brit-, és Formula Kart Stars bajnok, továbbá Kartmasters Nagydíj győztes.
  • 2011-ben KF3-ban a SKUSA Supernationals győztes és CIK-FIA európa bajnok.
  • 2012-ben megvédi a címét és újra CIK-FIA európa bajnok.
  • 2013-ban már KF1-ben, CIK-FIA 19. helyezett.
  • 2014-től a Formula Renault 2.0-ban némi dilemmázás után végül a Koiranen GP-hez igazol, majd még egy hiányzás ellenére is 4. helyen végez.
  • Még 2014-ben részt vesz a BRDC Formula-4 bajnokságban is, ahol ötödikként zárja a szezont, ugyanakkor elnyeri a McLaren Autosport BRDC díjat, amellyel lehetőséget kap egy Formula-1 tesztre a McLaren-nel.
  • 2015-ben mint a legfiatalabb versenyző, csatlakozik a brit Racing Drivers Club SuperStars programjához, és a Carlin-nal elindul a Formula-3 Európa Bajnokságában, melyet a 6. helyen abszolvál.
  • 2016-ban átszerződik a Hitech GP-hez, majd a 3. helyen végez.
  • 2017-ben az ART Grand Prix színeiben már GP3 bajnok.
  • 2018-ban ismét feljebb lép, és már a Formula-2-ben versenyez, sőt ő lesz a Formula-1-es Mercedes csapat egyik tesztpilótája. Nagy izgalmak mellett végig versenyben van a bajnoki címért, melyet az utolsó futamon Abu Dzabi-ban meg is szerez.
  • 2019-ben végre valóban megérkezik a Formula-1-be, mint a Williams versenyzője, és bár a legjobb eredménye egy 11. helyezés, és egész évadban nem sikerül egyetlen pontot sem szereznie, végig jobban teljesít, mint a csapattársa, Robert Kubica.
  • 2020-ban még mindig a Williams versenyzője, de az eredményei egyre jobbak, hiszen egyre többször jut Q2-be, és egyre közelebb kerül a pontszerzéshez…

Lewis Hamilton vajon elkezdhet izgulni…?